Efektyviausia krūties vėžio profilaktika – laiku atlikti medicininiai tyrimai

Šiuolaikiniais metodais krūties vėžį galima nustatyti, kol dar moteris neužčiuopė gumbelio, nepadidėję limfmazgiai ir nėra kitų būdingų požymių. Lietuvoje ligonių kasos finansuoja profilaktinį moterų nuo 50 iki 69 m. krūtų tikrinimą atliekant mamogramą. Mamografus turi ne tik didžiųjų miestų klinikos, bet ir dalies rajonų gydymo įstaigos. Įstaigų sąrašą rasite ČIA

Kai krūties vėžys apie savo egzistavimą praneša tam tikrais simptomais, ir tik tuomet kreipiamasi į gydytojus, manoma, kad toks kreipimasis gana vėlyvas. Mamografu piktybinė krūties liga gali būti nustatyta labai anksti, o kuo ankstyvesnis gydymas, tuo didesnė tikimybė, kad moteris visiškai pasveiks.

Europos Sąjungoje rekomenduojamas moters amžius, nuo kurio turi būti profilaktiškai atliekamos mamogramos, yra 50-70 metų. Pirmąją, vadinamąją bazinę, mamogramą rekomenduojama atlikti keturiasdešimtmetėms. Ši mamograma vėliau bus lyginama su vėliau atliktosiomis, kad būtų galima pastebėti  krūtyse įvykusius pokyčius.

Atkreipkite dėmesį, kad profilaktiškai patikrinus mamografu moteris, kurios tikrintis ateina manydamos, kad yra visiškai sveikos, piktybiniai augliai nustatomi vienai iš 200 patikrintųjų. Anksčiau šis skaičius buvo dar didesnis: vėžys būdavo nustatomas vienai iš 100 tikrinamųjų.

Kada reikėtų sunerimti

Krūties vėžys apie save praneša tam tikrais simptomais. Jie gali būti tokie:

  • Bet kokie krūties odos ar spenelio pasikeitimai: įtrūkimai, įdubimai, sustandėjimai, paraudimas.
  • Savaiminės išskyros iš krūtinės spenelio. Nepainioti su išskyromis, kurių gali pasirodyti spenelį paspaudus. Tik jei išskyros bėga savaime, tepa drabužius, tai laikoma galimu vėžinės ligos simptomu.
  • Naujas krūtyje atsiradęs sukietėjimas, kurio anksčiau nebuvo, sritinių limfmazgių padidėjimas.

Krūtų skausmas dažniausiai nesusijęs su onkologine liga. Nors skausmas yra dažniausia priežastis, dėl kurios moterys kreipiasi į onkologus, piktybinės ligos besikreipiančioms dėl krūtų skausmo (kai nėra kitų vėžio simptomų) nustatomos retai.

Kodėl skauda krūtis

Krūtų skausmas paprastai nesusijęs su onkologine liga. Krūtis skaudėti gali dėl daugelio priežasčių: dėl liaukų paburkimo, tempimo ir skausmo; dėl latakėlių tempimo. Tai susiję su organizme vykstančiais hormoniniais pokyčiais. Beje, krūtis veikiantys hormoniniai pokyčiai susiję ne tik su natūraliu moters ciklu. Hormonų kiekio organizme svyravimai gali pasireikšti susinervinus, veikiant stresui – tuomet moterys taip pat gali pajusti krūtų skausmus. Krūties latakėliams plečiantis, jaučiamas tempimas, latakėlių turinys patenka į aplinkinius audinius ir tai sukelia skausmą. Šiais atvejais gydymas dažniausiai nereikalingas.

Kita krūtų skausmo priežastis – tai stuburo kaklinės dalies, peties sąnario pažeidimai, dažniausiai atsirandantys su amžiumi arba dėl per didelio krūvio, netaisyklingos laikysenos. Šie skausmai labai dažnai persiduoda į krūtį. Į krūtį gali persiduoti tarpšonkaulyje prispausto nervo skausmas.