Herceptinas kovoje su agresyvia HER2 krūties vėžio forma

Pastaruoju metu sulaukiame krūties vėžiu sergančių moterų klausimų apie  vaistą Herceptiną (Trastuzumabą). Laiškuose ir piktinamasi, ir nuogąstaujama, kad Lietuvoje susirgusios agresyvios formos krūties vėžiu moterys neturi vienodų galimybių gydytis šiais itin brangiais naujos kartos biologinės terapijos kompensuojamais medikamentais, klausiama – ar tikrai medikamentas skiriamas tik jaunesnio amžiaus moterims, kodėl jis vienoms  skiriamas, o kitoms – ne. Herceptinas, kuriuo gydomas metastazavęs ar progresuojantis ir ankstyvas krūties vėžys, Lietuvoje per metus skiriamas palyginti nedideliam pacienčių skaičiui – daugiau kaip 120 per metus. Vaistinėse neparduodamas, centralizuotai perkamas vaistas skiriamas sergančioms  HER2 teigiamu krūties vėžiu.

Ką reiškia HER2 ?

HER2 kilęs iš angliško pavadinimo – human epidermal growth factor receptor 2 – žmogaus epidermio augimo veiksnio receptorius 2. Kiekviena normali ląstelė turi tik po dvi HER2 geno kopijas, kurios atsakingos už ląstelių dauginimąsi. Kartais dėl neaiškių priežasčių  šio geno kopijų vėžio ląstelėse padaugėja, tada jos priima pernelyg daug signalų augti. Tai sukelia nekontroliuojamą ląstelių dauginimąsi ir naviko augimą. Ir kuo HER2 daugiau – tuo greičiau vystosi vėžys. Patologai iš mėginio, paimto iš krūties per operaciją, ar punktavus,  atlieka HER2 būklės tyrimą, kuris leidžia daryti išvadas apie ligos progresavimą ir parinkti veiksmingą gydymą. Vidutiniškai, kas trečiai  pacientei, sergančiai metastaziniu krūties vėžiu, nustatomas teigiamas HER2 – agresyvesnio vėžio forma.

Biologinė terapija

Gydymas vaistais, kurie blokuoja vėžio ląstelėje esantį HER2 ir taip stabdo vėžio vystymąsi, vadinamas biologine terapija. Biologinės terapijos metu sveikos ląstelės nesunaikinamos, tik užblokuojamas HER2 receptorius ir navikas nebeauga, o tikimybė išgyventi padidėja daugiau nei 40 proc. Jei krūties naviko ląstelėse esančių HER2 kiekis nėra padidėjęs, biologinė terapija  nėra veiksminga, todėl neskiriama.

Herceptinas

Trastuzumabas (Herceptinas) yra vienas svarbiausių atradimų onkologijos srityje, gydant HER2 teigiamą krūties vėžį. Juo gydomos pacientės Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose, Vilniaus universiteto Onkologijos instituto, Vilniaus universiteto ligoninėje Santariškių klinikos, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, Panevėžio ir Šiaulių ligoninėse.

Itin sunkia krūties vėžio forma sergančios moterys tikina susiduriančios su situacijomis, kai  išganingas vaistas – naujosios kartos biologinės terapijos medikamentas Herceptinas – neskiriamas, nes galbūt jo nuperkama nepakankamai.

Ne vien jaunoms

Pasak Kauno medicinos universiteto Onkologijos klinikos gydytojos onkologės, Herceptinas kompensuojamas,  esant indikacijoms visoms moterims,  nepriklausomai nuo amžiaus.  Tačiau norint išspręsti konkrečius atvejus, kuriuos laiškuose projektui „Nedelsk“ aprašo moterys,  reiktų susitikti su pacientėmis  ir gauti daugiau duomenų.

Valstybinė ligonių kasa taip pat tvirtina, kad pacientės amžius nėra vienas iš vaisto skyrimo indikacijų. Vaistas visoms pacientėms skiriamas pagal Lietuvos chemoterapeutų draugijos parengtas skyrimo indikacijas. Toliau skaitykite, kokiais kriterijais remiamasi – skirti pacientei Herceptiną, ar ne:

  • Medikamento Trastuzumabas (Herceptinas) skyrimo indikacijos, gydant metastazavusį ar progresuojantį  ir ankstyvą krūties vėžį

Medikamento poreikis 

Valstybinės ligonių kasos nupirktu Herceptinu pernai buvo gydomos daugiau kaip 120 pacienčių. Centralizuotai nuperkamas metinis vaistų kiekis tik iš dalies (apie 70 proc.) patenkino medikamento poreikį. Nors per pastaruosius 4 metus centralizuotam vaisto pirkimui skiriama lėšų suma didėjo daugiau nei 3 kartus (2006 metais skirta 4,6 mln. – 2010 metais – 14,5 mln.), gydytojų specialistų duomenimis, Lietuvoje vaistu Herceptin reikėtų gydyti apie 200  pacienčių per metus.  2011 metams Valstybinė ligonių kasa žada ieškoti finansinių galimybių Herceptino įsigijimui skirti kuo daugiau lėšų, kad užtikrintų gydymą kuo didesnei daliai HER2 teigiamu krūties vėžiu sergančių pacienčių. 2011 metams medikamentui centralizuotai pirkti planuojama skirti suma didesnė, nei 2010-aisiais.