Moterų istorijos: Liudmila Kozlovskaja

Liudmila Kozlovskaja: “Ginekologė niekada nepasisiūlė apžiūrėti mano krūtinę”

Su liga susidūrė 40 metų. Diagnozuota II stadija. Pašalintas auglys ir limfmazgiai pažastyje. Gydymas: chemoterapija, spindulinė terapija.

Pradžia… Nuojauta, kad kažkas vyksta, tačiau nieko tikra. Liudmila nejautė nei skausmo, nei niežėjimo ar dar kokių nors kitokių požymių, kad negaluoja, tačiau atsirado keistas nerimas. Iki tol buvo girdėjusi apie krūties vėžį, net su draugėm šią temą aptarė, tačiau niekuomet netikrino krūtų, nors savo sveikata rūpinosi ir profilaktiškai nueidavo pas stomatologą, terapeutą, ginekologą. Beje, ginekologė niekada nepasisiūlė apžiūrėti krūtinę. Galbūt ir dėl tos priežasties buvo visai rami: jei gydytoja nieko nesako ir nedaro, vadinasi, viskas gerai. Vėliau paklausinėjo draugių ir sužinojo, kad jas moterų konsultacijose apčiuopdavo. Pastebėjusi guzelį Liudmila neišsigando, bet nusprendė pasirodyti ginekologei, tačiau kai išmušė konsultacijos valanda, atsirado kažkokių reikalų, kurie moteriai atrodė svarbesni. Ji kone pusę metų ruošėsi pas gydytoją! Pagaliau 1999 metų gruodį prisiruošė ir tuoj pat gavo siuntimą į Onkologinę ligoninę. Galit įsivaizduoti kaip ji su vyru jautėsi Naujųjų Metų vakarą, nes tada jau žinojo tyrimų rezultatus.
Vienintelė priežastis, kurią mato – nutraukti nėštumai. Šiaip gyvenimas tekėjo ramiai: po to, kai prieš penkiolika metų pagimdė dukrą, niekur nebedirbo, rūpinosi vaikais, vyru, namais, sodu. Ir dabar dienos plaukia ta pačia vaga. Be mamos mirties, vėžys – didžiausias iki šiol patirtas stresas. Iš pradžių buvo apėmusi klaiki baimė, nes kaip ir kiti Kiudmila žinojo viena: vėžys neišgydomas! Atrodo, tokia nuostata labai gaji, todėl jei tik pasklinda žinia, kad kažkas serga, žmonės ima gailėtis ir šnibždėtis: kiek jam ar jai dar liko gyventi?
“Jei būtų mano valia, vėžį iš savo gyvenimo, aišku, išmesčiau. Buvo labai sunku ir man, ir mano vyrui. Tačiau liga atskleidė tai, ką gyvenimo kasdienybė buvo prislopinusi – kad gyvenu su žmogumi, kuriuo galiu pasikliauti tuomet, kai jėgos beveik apleidžia. Mano vyras labai palaikė mane, buvo man labai dėmesingas, už ką esu jam nepaprastai dėkinga. Mes drauge aptarėme viską: ir operaciją, ir gydymo būdus, ir pasekmes. Žinojau, kad galiu netekti krūties, netgi pati prašiau gydytojo, kad šalintų, jei tik jam atrodys, kad reikia. Kai vyrui apie tai pasakiau, jis paklausė: “Tai negi dėl nupjautos krūties skirsimės?” Vyras abejojo, ar verta nuodyti organizmą chemija, tačiau man svarbiausia buvo padaryti viską, kas padėtų atsikratyti vėžio”.
Moteris pranešė vyrui tai, ką sakė gydytojas – kad gali nuslinkti plaukai, tačiau vyras ir vėl paguodė: “Ataugs! O jei neataugs – nešiosi peruką. Svarbiausia – kad pasveiktum”. Kai reikia spręsti dilemą, sveikata ar plaukai, ką rinktis? Aišku, sveikatą! Beje, plaukai tikrai ataugo – netgi tankesni nei buvo. Moteris labai daug dėmesio skyrė savo nuplikusiai galvai: tepė visokiom stiprinamosiom kaukėm, naudojo specialius šampūnus, nors vienu metu galvą dengė tik pūkeliai. Galbūt tai padėjo. Ne visos moterys, vartodamos chemoterapinius medikamentus, nuplinka. Moterį paveikė liga teigiamai: jei su kažkuo aštriau pakalba, pirmoji atsiprašo, netgi jei nesijaučia buvusi neteisi. Tiesą sakant, kalbėdama su žmonėmis daug atidžiau parenka žodžius, stengiasi išsiaiškinti draugiškai. Nenori, netgi negali nieko įskaudinti – tarsi kažkoks sargas viduje neleistų. Galbūt tokia būtų tapusi ir neįsikišus ligai, tiesiog metams bėgant žmogus daraisi pakantesnis ir išmintingesnis…
Ji jaučiasi visiškai sveika! Vienintelis dalykas, primenantis ligą, – tabletė, kurią kasdien turi išgerti. Jei kas nors nepaklausia, pamiršta, jog turėjo piktybinį auglį. Ir tabletę praryti pamiršta.
“Mano krūtyje auglys jau buvo II stadijos, kai jį pamatė gydytojai. O juk būna ir 0, ir I stadija, kurias įveikti lengviau. Specialistai ne šiaip sau pataria nuolat tikrintis – tik taip galima užbėgti už akių sunkioms krūties vėžio formoms ir išgyti. Savo dukrą jau dukart vedžiau ištirti echoskopu, nes ji, deja, priklauso rizikos grupei. Mano draugės, kai tik sužinojo apie mano bėdą, taip pat ėmė tikrintis”.
Krūties vėžys – liga, su kuria galima apsiprasti ir netgi pamiršti. Žmonės serga įvairiomis ligomis, vėžys – tik viena iš jų, o ne kažkoks baubas. Tačiau gali juo virsti toms, kurios nesirūpina savimi.