Po gydymo moteriai rekomenduojama nuolat tikrintis: pirmaisiais metais – kartą per 3 mėnesius, antraisiais – penktaisiais – 2 kartus per metus, o po penkerių metų – bent 1 kartą per metus. Ją stebėti – bendrosios praktikos (šeimos) gydytojo užduotis. Prireikus jis siunčia pasikonsultuoti pas gydytoją specialistą.

Moters pagalba sau

Jūsų sprendimą, kokį gydymą pasirinkti, greičiausia įtakos jūsų amžius, jūsų įvaizdis jūsų pačios akyse, jūsų charakterio bruožai, jūsų viltys ir baimės, jūsų socialinė padėtis, o labiausiai – onkologų patarimai. Pavyzdžiui, dalis moterų nesiryžta šalinti krūties ir pasirenka kvadrantektomiją negalėdamos susitaikyti su tuo, kad be krūties (krūtų) bus nebe tokios patrauklios, kaip anksčiau. Kitos renkasi mastektomiją, nes jos nori kuo skubiau pašalinti vėžio apimtas kūno dalis. Trečias labiausiai gąsdina gydymo šalutiniai reiškiniai, pavyzdžiui, nuplikimas ir seksualumo pokyčiai. Vienas iš paminėtų problemų galima sušvelninti, kitos laikui bėgant išnyksta – turėkite tai galvoje.

Svarbiausia, kad žūtbūt stengtumėtės neprarasti optimizmo ir vertintumėte ligą kaip sunkią kliūtį, kurią reikia ir galima įveikti! Labai jums padėti gali psichologai bei jūsų likimo draugės – moterys, anksčiau už jus susidūrusios su klastinga liga ir sėkmingai jai pasipriešinusios. Naudokitės šia pagalba. Ir gydymo metu, ir vėliau jūs pati galite pagreitinti gijimo procesą ne pasyviai laukdama, o aktyviai jame dalyvaudama. Labai svarbu, kad jūs pati rūpintumėtės savo fizine ir psichologine sveikata!

Sveikas gyvenimo būdas – tai vienas iš svarbiausių vaistų, kuriuos galite pati sau išrašyti. Jei vartojate alkoholį, nepiktnaudžiaukite juo. Jei rūkote, nedelsdama nustokite. Taip jūs nušausite iškart du zuikius: sunaikinsite prielaidą įvairioms ligoms ir pagerinsit gebėjimą užuosti kvapus, o tai padės jums labiau mėgautis sveiku maistu.

Maistas

Jei prieš ligą neskyrėte daug dėmesio savo valgiaraščiui, tai gydydamasi ir vėliau privalote tai daryti – valgyti baltymingą ir kaloringą maistą (daug baltymų yra sojos ir pieno produktuose, kiaušiniuose, sūryje, mėsoje, riešutuose, žirniuose, pupelėse, džiovintuose vaisiuose). Valgiaraštis, kuriame vyrauja keturios produktų grupės padeda sustiprėti, geriau jaustis ir greičiau sveikti. Tai:

1. Vaisiai ir daržovės;

2. Paukštiena, žuvis, mėsa ir mėsos patiekalai;

3. Kruopos, duona ir makaronai;

4. Pienas ir pieno produktai.

Jūsų gydytojas gali nukreipti jus pas gydytoją dietologą, kurie pakonsultuos nemokamai. Jie paaiškins, kaip subalansuoti valgiaraštį, ką daryti netekus apetito, padės susidoroti su kitomis mitybos problemomis.

 Naudingi patarimai:

·               Valgykite daug baltymo turinčius pusryčius

·               Valgykite nedidelėmis porcijomis, bet dažnai

·               Daugiau valgykite tada, kai jaučiate alkį

·               Gaminkite mėgstamus patiekalus, kad valgytumėte su apetitu

·               Planuokite savo mitybą: gaminkite dideles porcijas ir suskirstykite jas į 4-5 mažesnes. Tuomet šaldytuve visada bus jums patinkančio maisto ir atkris būtinybė suktis apie puodus tada, kai to daryti nesinorės

·               Priimkite šeimos narių ar draugų pasiūlymus nupirkti jums maisto ar jį paruošti

·               Naudokitės galimybe užsisakyti maisto į namus iš viešojo maitinimo įstaigų

·               Suvartokite mažiausiai 8 stiklines skysčio per dieną

·               Jei neturite apetito, daugiau vaikščiokite ore, kad labiau išalktumėte.

“Aš nutariau operuotis, o po to labai daug skaičiau apie ligą, kad galėčiau pati sau padėti. Išsiaiškinau, kad šviežios morkų sultys stiprina organizmą – paprašiau visų lankytojų nieko man nenešti, tik morkų sultis. Gėriau jų litrais. Perskaičiau, kad žali burokėliai sveika – valgau salotas. Vaistažolių mišinius vartojau ir tebevartoju.”

Marija Tanana (liga nustatyta 43 metų)

Poilsis

Priešindamasis ligai organizmas kovoja ir eikvoja tam labai daug fizinių ir dvasinių jėgų, dėl to nuolatos galite jaustis pavargusi. Lėtinio nuovargio sindromas – vienas iš vėžio gydymo nepageidaujamų reiškinių, kurį sunku įveikti, nes jį sąlygoja daug priežasčių: švitinimas ir chemoterapija, stresas dėl ligos ir gydymo, nerimas, liūdesys, įtampa šeimoje, anemija (mažakraujystė). Pastarąją, atsirandančią dėl nepakankamo hemoglobino kiekio kraujyje (dažna vėžio gydymo pasekmė), galima gydyti.

Naudingi patarimai:

·               planuokite kiekvieną dieną ir laikykitės savo plano. Kasdien užsirašykite, kaip jaučiatės ir eidama pas gydytoją pasiimkite savo užrašus

·               turėkite omenyje, kad jums nebūtina padaryti viską! Objektyviai įvertinkite  savo galimybes ir klausykite savo kūno. Darykite tai, kas gerina jūsų savijautą ir venkite to, kas vargina

·               ilsėkitės tiek, kiek jums reikia, darykite pertraukas, eikite pogulio. Geriau ilsėkitės trumpiau, bet dažniau. Dienos miegas sveika tol, kol tai netrikdo nakties miego. Stenkitės išlaikyti normalius miego įpročius

·               jei galite, pasitarę su gydytoju darykite mankštą, eikite pasivaikščioti.

apsvarstykite, kas jus erzina, kelia įtampą, ir paprašykite šeimos narių, draugų ar gydančių medikų supratimo ir pagalbos

·               ieškokite būdų atitraukti dėmesį nuo minčių apie nuovargį: medituokite, klausykite muzikos, skaitykite, važinėkitės automobiliu.

“Jei matau, kad bute – kalnai dulkių, bet jaučiuosi pavargusi, aš verčiau pailsėsiu, o dulkes nušluostysiu rytoj.”

Eglė Mėlinauskienė (liga nustatyta  36 metų)

Intymaus bei šeimyninio gyvenimo rūpesčiai

Visos krūties arba jos dalies netektis dažnai moteriai tampa didžiuliu emociniu ir psichologiniu iššūkiu: prarandamas pasitikėjimas savimi,  imama abejoti savo patrauklumu. Maža to, mylintis gali būti sunku judinti rankas ir pečius, gali net skaudėti, ypač jei operacija apėmė pažastį. Dėl švitinimo krūtis ir ranka gali sutinti, oda būti skausminga. Dėl chemoterapijos gali išsausėti makštis, suplonėti makšties sienelės – dėl to lytiniai santykių metu gali skaudėti, o po jų prasidėti kraujavimas. Kai kurie vaistai nuo krūties vėžio gali pakeisti moteriškų hormonų kiekį, o tai savo ruožtu gali sumažinti seksualinį potraukį. Krūties vėžys ypač sunkia našta užgula jaunas moteris, tačiau dėl vidinių ir išorinių kūno pokyčių daugiau ar mažiau nukenčia kiekvienos moters seksualinio gyvenimo kokybė.

Rimta liga iš esmės pakeičia šeimos gyvenimą, ji gali suartinti arba atverti santykių plyšius, kurie anksčiau nekrito į akis. Sužinojus apie ligą ne tik jus, bet ir jūsų artimuosius užplūsta daug prieštaringų jausmų. Tai normalu. Dažnam vyrui dingsta apetitas bei kankina nemiga. Ne tik jums, bet ir jam sunku, nes pasikeičia įprastinis bendravimas. Ne tik jūs, bet ir jis praranda krūtį ir liūdi dėl to.  Ne tik jūs, bet ir jis  bijo nežinomybės, kuri atėjo drauge su vėžiu. Daugeliui vyrų sunkiai sekasi padėti savo sergančiai žmonai ir tuo pat metu susidoroti su savo jausmais. Dažnai moteriai tenka pačiai guosti vyrą, kuris bijo žmonos mirties, atsakomybės už namus, vaikus. Visą ligos procesą – nuo diagnozės iki pasveikimo – pora turėtų įveikti kaip partneriai, kuriems svarbus kiekvienas ligos ir gijimo niuansas. Daugeliui moterų, nugalėjusių krūties vėžį, pavyko tai padaryti dėl to, kad jų vyrai ar draugai buvo jų sąjungininkai. Ir nors ne kartą prarasta krūtis buvo šeimos iširimo priežastis, svarbu žinoti, jog tokių istorijų yra žymiai mažiau nei tam skiriama laiko moteriškuose pasiplepėjimuose.

Naudingi patarimai:

·               Neužsisklęskite nuo partnerio, leiskite jam padėti jums

·               Atvirai kalbėkite apie kylančius jausmus, poreikius ir norus

·               Išeitis – atvirai kalbėtis apie viską, guosti, drąsinti vienas kitą ir nevengti fizinio artumo.

·               Būkite nuoširdūs, nelėpkite ligos nuo vaikų, draugų.

·               Kuo daugiau stenkitės būti kartu: kartu žiūrėkite televizorių, eikite į parduotuvę, gaminkite valgyti.

·               Randą parodykite kaip galima anksčiau, jei tik sugebėtumėte, net ligoninėje. Neapgaudinėkite savęs, jog parodysite, kai sugis. Kuo toliau, tuo sunkiau bus tam ryžtis. Drąsiai prašykite pagalbos padėti pasikeisti tvarsčius, pamasažuoti nugarą.

·               Daugybė krizę įveikusių porų prisipažino, jog sugrįžti į įprastas gyvenimo vėžes labai padėjo mažos staigmenėlės, rašteliai, SMS žinutės.

·               Paprašykite artimųjų elgtis kaip galima natūraliau ir dirbtinai nesistengti įpūsti optimizmo. Paprašykite, jog atlaidžiau žiūrėtų į jūsų pyktį, ašaras, norą tylėti.

“Liga atskleidė tai, ką gyvenimo kasdienybė buvo prislopinusi – kad gyvenu su žmogumi, kuriuo galiu pasikliauti tuomet, kai jėgos beveik apleidžia. Neįsivaizduoju, kaip būčiau ištvėrusi, jei ne šeimos, ypač vyro parama.” 

Liudmila Kozlovskaja (liga nustatyta 40 metų)

 “Kaip apmaudu, kad yra vyrų, kurie labai sureikšmina krūtų amputaciją ir dėl tos priežasties net nusisuka nuo savo moterų kirsdami joms dar vieną skaudų smūgį. Nesuprantu ir nepateisinu tokio egoistiško tų vyrų elgesio. Jie neverti vyro vardo.”

Mara Almenienė (liga nustatyta 49 metų)

“Visą gyvenimą, kad ir kokia liga būčiau sirgusi, turėjau labai tvirtą ramstį – savo vyrą Petrą. Su krūties vėžiu kovojome abu.”

Palmira Damijonaitienė (liga nustatyta 52 metų)