Pokalbiai apie tikslus, sveikatą ir… rožinių tulpių žydėjimo laukimas

Irena POŽĖLIENĖ
„Nedelsk“ gerosios valios ambasadorė

Penkiolika metų gyvuojantis krūties vėžio prevencijos projektas „Nedelsk“ bei jo iniciatorė ir nenuilstantis varikliukas Agnė Zuokienė gerai žinomi ir mūsų rajono gyventojams. Per penkiolika metų mūsų rajone (ypač Švenčionėliuose) kartu su „Nedelsk“ buvo surengta nemažai susitikimų, sveikatingumo maratonų, akcijų.
Agnė Zuokienė spalio 24 d., antradienį, lankėsi Švenčionėliuose ir susitiko su Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos bendruomene, bei kartu su Švenčionėlių bibliotekoje susirinkusiomis moterimis pasodino beveik pora šimtų rožinių tulpių ir geltonų narcizų. „Kai pradėjau šį projektą, pagal mirštamumo nuo krūties vėžio rodiklius Lietuva buvo priešpaskutinėje vietoje, aplenkusi tik Albaniją, – sakė p. Agnė. – Mano tikslas buvo, kad Lietuvoje moterys nemirtų nuo krūties vėžio, nes ši liga, laiku diagnozuota, išgydoma 99,99 proc.“ Pasak jos, dabar Lietuva pagal šį rodiklį yra 12 vietoje ir netgi aplenkė Daniją. Vadinasi, nuosekliai dirbant, kad ir mažais žingsniukais einant į priekį galima pasiekti puikių rezultatų. Aplenkti šioje skaudžioje statistikoje bent vieną Skandinavijos šalį buvusi slapta p. Agnės svajonė, kuri jau prieš kelerius metus išsipildė. Dabar – tik kilti aukštyn ir išsilaikyti viršūnėje. Džiugu, kad „Nedelsk“ gerąją patirtį perėmė ir sėkmingai taiko Ukrainos, Kazachstano ir kitų šalių moterys bei jų organizacijos.
Susirasti savo tikslą, kryptingai jo siekti, pamatyti žmones, kurie įkvepia, A. Zuokienė ragino ir mergaites Švenčionėlių Mindaugo gimnazijoje. Pamokos trukmės susitikimas pralėkė akimirksniu, p. Agnė pasidalino savo asmenine patirtimi, pakalbėjo apie mamų ir dukterų santykius, apie kūno ir psichologijos pokyčius įvairiais amžiaus etapais ir, žinoma, apie vėžį, kuriuo suserga kas trečia moteris ir kas antras vyras, vadinasi neišvengiamai tenka su tuo susidurti mokykloje, šeimoje, tarp pažįstamų… Taigi labai svarbu tikrintis savo sveikatą, paraginti tai padaryti savo šeimos narius ir artimuosius bei mokėti palaikyti susirgusius.
Šiltas susitikimas ir malonus darbas vyko bibliotekos skverelyje „Pelėdos dvaras“, kur buvo pasodintos tulpės ir narcizai. Į renginį atvyko ir rajono mero pavaduotoja Violeta Čepukova, ir Švenčionių viešosios bibliotekos direktorė Leonarda Vilčiauskienė su kolektyvu, ir Švenčionėlių kultūros centro atstovai, keletas Švenčionėlių moterų. Oras tarsi Dievo dovana pasitaikė saulėtas, tad kelis šimtus svogūnėlių, kuriuos parūpino ir A.Zuokienė, ir Švenčionėlių bibliotekos kolektyvas, ir šios publikacijos autorė, susodinome labai greitai. Nekantraudamos lauksime pavasarį jų žydėjimo. Turėtų būti labai gražu: centre – geltoni narcizai, aplink – rožinės („Nedelsk“ projekto spalva) tulpės. Dėliodamos svogūnėlius į žemę, prisiminėme ir tuos pažįstamus, kurie vėžį nugalėjo, ir tuos, kuriuos vėžys pakirto. Juk ir tie svogūnėliai kelia tokias asociacijas: dabar jie juodoje trąšioje žemėje atrodo tarsi neturėtų jokių gyvybės ženklų, o pavasarį išleis daigus, išsistiebs į saulę ir pradžiugins spalvomis.
Po to prie kavos ir arbatos puodelio, sausainių ir sumuštinių (už skanius ir labai gražius sumuštinukus dėkojame Liudmilai Zitikienei ir „Beržuvio“ restorano meistrams) susėdome Švenčionėlių bibliotekos skaitykloje sušilti ir pasišnekučiuoti. Nuostabia fortepijono muzika džiugino Švenčionėlių meno mokyklos fortepijono specialybės mokiniai Emilija Gruškaitė ir Lukas Kuleš (mokytoja ekspertė Loreta Šidlauskienė).

Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos mokinės gausiai susirinko į Agnės Zuokienės vedamą „pamoką“.

„Čia moterys, kurios mane įkvepia“, – sakė Agnė Zuokienė ir patarė kiekvienai mergaitei susidaryti sau tokį sąrašiuką.

Švenčionėlių bibliotekos skverelyje „Pelėdos dvaras“ pasodinta apie pora šimtų tulpių ir narcizų.

Gėlių sodintojų būrelis. Pasižadėjo visos susirinkti į gėlių žydėjimo šventę pavasarį.