Nekaltą žodį “vėžys” išmokstame dar tuomet, kai stalas būna aukštesnis už mus. Tačiau augdami sužinome, kad jį žmonės vartoja ne tik kalbėdami apie mažą padarėlį su ūsais ir žnyplėmis. Klaudijus Galenas, graikų gydytojas, buvo pirmasis, kuris, apibūdindamas ligą, parašė “vėžys”: “Išsiplėtusios nuo nenatūralaus augimo venos atrodo panašios į vėžio kojas”. Ir jau daug šimtmečių visas pasaulis visai nebaisaus vandenų gyventojo vardu vadina tikra žmonijos rykšte tapusią ligą.

Šiuo metu žinoma per 100 vėžio rūšių. Dažniausia moterų onkologinė liga pasaulyje ir Lietuvoje – krūties vėžys. Jungtinėse Amerikos Valstijose juo suserga viena iš 8, Kanadoje – viena iš 9, Anglijoje – viena iš 12 moterų (turimos omeny 18 – 85 metų moterys). Pas mus kasmet nustatoma apie 1300 naujų atvejų, iš jų apie 60 procentų susirgimų yra 0, I ar II stadijos, o 40-ai procentų yra  III-IV stadijos. Kodėl ir kurią iš mūsų pasirinks ši liga niekas negali pasakyti. Nuo jos neapsaugota nei viena moteris.

Pasaulio sveikatos organizacijos išgyvenamumo prognozė pagal nustatytą ligos stadiją

I stadija95 proc.
II stadija85 proc.
III stadija50 proc.
IV stadija18 proc.

“Kažkodėl nutariau, kad jei vėžys įsiveržė į mamos gyvenimą, tai manęs jis jau nekabins… Dabar taip, aišku, nebegalvoju ir suprantu, jog mano dukra nuo vėžio neapsaugota, tačiau ta prasme aš bejėgė ką nors pakeisti.”
Birutė Urmanienė (liga nustatyta 30 metų)

“Nusprendžiau, kad tai, kas man atsitiko, gali atsitikti kiekvienai. Ir ne taip jau svarbu, ar tu priklausai rizikos grupei, ar ne. Kiekvienai, ir tiek.”.
Vilma Nemunaitienė (liga nustatyta 28 metų)

Krūtų tyrimai

Yra sakoma, kad ne kiekvienas darinys krūtyje yra vėžys, bet kiekvienas darinys krūtyje turi būti tiriamas dėl vėžio. Todėl jei pati moteris ar gydytojas apčiuopė mazgą krūtyje, būtina atlikti tyrimus, kurie paneigtų ar patvirtintų krūties vėžio diagnozę.
Savityra

Kiekvieną mėnesį pirmomis dienomis po menstruacijų, o per menopauzę – tą pačią kiekvieno mėnesio dieną krūtis reikia apžiūrėti veidrodyje bei prausiantis duše muiluota ranka trijų viduriniųjų pirštų pagalvėlėmis sukamaisiais judesiais patikrinti visą krūties plotą.

Apžiūrėdama krūtis veidrodyje rankas iš pradžių pakelkite, po to – nuleiskite. Svarbu atkreipti dėmesį, ar nepakitusi odos spalva ir tekstūra, ar nepakitusi spenelio forma (ar spenelis netapo įtrauktas). Pastebėjus, kad yra išskyrų, spenelis įtrauktas ar yra raukšlė krūtyje, apžiuopus mazgelį krūtyje ar pažastyje būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Gydytojo tyrimas apčiuopa

Merginoms nuo 16 metų ginekologas dukart per metus turi patikrinti krūtis. Bendrosios praktikos gydytojas turi apčiuopa tikrinti krūtis kasmet moterims nuo 20 metų. Jei Jūsų gydytojas savo iniciatyva netikrina krūtų, kartą metuose paprašykite jo patikrinti Jūsų krūtis apčiuopa. Gydytojas gali apčiuopti 0,8 cm mazgelį bei įvertinti kitus krūtų pokyčius. Pastebėjęs pokyčių gydytojas skiria kitų medicininių tyrimų.

Mamografija

Tai rentgeninis krūties tyrimo būdas, gaunamos krūties rentgeno nuotraukos – mamogramos, kuriose matomi krūtyje esantys patologiniai dariniai. Šis tyrimas leidžia aptikti pirštais dar neapčiuopiamą, nedidelį naviką. Rentgeno spinduliais tiriamas riebalinis krūties audinys, kuris pakeičia liaukinį apie 40-45 moters gyvenimo metus.

Krūties ultragarsinis tyrimas (echoskopija)

Šis tyrimas naudojamas jaunų moterų krūtims tirti arba kaip papildomas tyrimas, kai lieka neaiškumų dėl diagnozės atlikus mamografiją. Ultragarso aparato ekrane matoma krūties audinių struktūra ir juose esantys dariniai. Aptikęs naviką, gydytojas įvertina jo dydį formą, kitus parametrus, būtinai apžiūri ir gretimos pažasties limfmazgius.

Mikroskopinis krūties naviko ląstelių tyrimas

Galutinai krūties vėžio diagnozė patvirtinama, kai patologas navikinio mazgo ląsteles įvertina mikroskopiškai. Dažniausiai naviko ląstelių gaunama atliekant aspiracinę punkciją arba stulpelinę biopsiją. Kai navikas krūtyje yra giliai, mažas, neapčiuopiamas ir matomas tik mamogramose ar tiriant ultragarsu, tuomet naviko punkcija ir biopsija atliekama stebint adatos eigą rentgeno ar ultragarso aparato ekrane.
Aspiracinė punkcija

Gydytojas, plona punktuojamąja adata pradūręs krūties odą, pasiekia navikinį darinį ir švirkštu išsiurbia naviko ląstelių. Gauta medžiaga išstumiama iš švirkšto ant stiklelio. Patologas mikroskopu atlieka ląstelių citologinį tyrimą ir įvertina, ar jos vėžinės.

Stulpelinė biopsija

Krūties navikas punktuojamas ne plona, bet didesnio diametro adata. Procedūros metu paimami navikinio audinio stulpeliai, tiriamos medžiagos gaunama daugiau, todėl galima atlikti detalesnius jos tyrimus.

Hormonų receptorių tyrimas  parodo, ar navike yra estrogenų ir progesteronų (moteriškų hormonų) receptorių (ER ir PR), kuriais vėžinės ląstelės reaguoja į minėtus hormonus, cirkuliuojančius kraujyje. Jų radus vėžys gydomas hormoniniais vaistais, kurie blokuoja vėžinių ląstelių dauginimąsi ir mažina vėžio atsinaujinimo galimybę ateity. Hormoniniai vaistai neefektyvūs, jei hormonų receptorių navike nėra.

Vėžio geno (HER-2/neu) testas atliekamas jei moteris serga invaziniu krūties vėžiu. Tai genas, padedantis augti vėžinėms ląstelėms, o per didelis geno kiekis ląstelėse skatina jas augti dar greičiau. Šis testas padeda gydytojui parinkti chemoterapijos tipą.

Jei yra rudos, raudonos spalvos išskyrų iš krūties spenelio, nedidelis lašelis jų užtepama ant stiklelio, patologas atlieka šios medžiagos citologinį tyrimą.

Tyrimai ligos išplitimui įvertinti

Krūtinės ląstos rentgeninis tyrimas
Visoms moterims, kurioms nustatomas krūties vėžys, turi būti atliktas krūtinės ląstos rentgeninis tyrimas, siekiant nustatyti, ar nėra vėžio metastazių plaučiuose.

Ultragarsinis tyrimas (echoskopija)

Visoms moterims, kurioms nustatomas krūties vėžys, turi būti atliktas kepenų, gimdos ir jos priedų echoskopinis tyrimas: būtina įsitikinti, ar šiuose organuose nėra vėžio metastazių.

Kaulų rentgeninis tyrimas

Tyrimas atliekamas ne kiekvienai pacientei, kuriai nustatytas krūties vėžys, bet toms, kurioms yra įtariamos metastazės kauluose. Dažniausiai pažeidžiami stuburkauliai, žąsto kaulai, šlaunikauliai, dubens kaulai. Metastazės gali būti matomos tų kaulų rentgeno nuotraukose. Jei šiuo būdu patikimai nepavyksta nustatyti įtariamas metastazes, gali būti atliekamas kaulų skenavimas. Paprastai moterys jaučia panašius į radikulito, peties sąnario skausmus, raumenų tirpimą.

Kaulų skenavimas

Tyrimas padeda nustatyti, ar yra vėžio metastazių kauluose. Atliekamas ne kiekvienu atveju, bet tada, kai liga jau yra toli pažengusi ir įtariamos metastazės. Į veną suleidžiamas nedidelis kiekis radioaktyviosios medžiagos, kuri per tam tikrą laiką pasklinda po visą organizmą. Pažeistuose kauluose šių medžiagų koncentracija būna didesnė nei normaliame kauliniame audinyje – jos matomos skenuojant kaulus specialiu prietaisu, vadinamu gama kamera. Tyrimas neskausmingas ir parodo kauluose esančias metastazes anksčiau nei rentgeninis tyrimas, todėl skenuojami ne tik tie kaulai, kurie skauda dėl įtariamų metastazių, bet visas kaulinis skeletas, siekiant pastebėti bet kuriame kaule esančias metastazės.

Kompiuterinė tomografija (KT)

Šis tyrimas atliekamas, ne visada, tik tam tikrais atvejais, kai įtariamų metastazių nepavyksta aptikti kitais tyrimo metodais (pvz. rentgeniniais, ultragarsu). KT yra ištobulinta rentgeninio tyrimo rūšis, kai tiriamas kiekvienas sluoksnis atskirai.

Magnetinis rezonansas (MRI)

Šis tyrimas taip pat atliekamas, ne visada, tik tam tikrais atvejais, kai įtariamų metastazių nepavyksta aptikti kitais tyrimo metodais. Prireikus, juo tiriamos galvos bei stuburo smegenys, kaulai. MRI atveju veikia ne rentgeno spinduliai, bet radijo bangos ir magnetai.

Bendrieji tyrimai

Bendrieji tyrimai atspindi bendrą paciento sveikatos būklę, juos būtina žinoti prieš pradedant krūties vėžio gydymą.
Bendrasis kraujo tyrimas

Nustatomas kraujo forminių elementų eritrocitų, leukocitų, trombocitų kiekis, eritrocitų nusėdimo greitis (ENG), hemoglobino kiekis. Gydymo (ypač chemoterapijos) metu šie rodikliai gali kisti, todėl jie nuolat stebimi.

Biocheminiai kraujo tyrimai

Jų yra gana daug. Šių tyrimų rezultatai atspindi svarbių organizmo organų, tokių, kaip kepenys, inkstai ir kitų, veiklą. Jei tyrimai rodo nukrypimą nuo normos, gali būti skirti papildomi tyrimai, kurie padėtų išsiaiškinti rastų pakitimų priežastis.

Šlapimo tyrimas

Atspindi inkstų, kitų svarbių organų veiklą.
Tik įvertinus visų aukščiau aprašytų tyrimų rezultatus, krūties vėžio stadiją, bendrą sveikatos būklę, galima planuoti gydymo taktiką ir pradėti gydymą.